sadsad x
asdasd
BOTANİKA

Kahverengi Hardal Tohumu

Fiyat
:
27,00 TL
Havale ile
:
26,19 TL
Gramaj
:

1kg

27,00 TL

5kg

140,00 TL
Not
:
Paylaş:
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar (0)
 • Resimler
 • KAHVERENGİ HARDAL TOHUMU
   
  Latince ismi : Brassica nigra
   


  Hardal: 0,2-1,5 m boylarında beyaz veya sarı çiçekli, yıllık otsu bitkilerdir. 10 kadar türü vardır. Türlerinin çoğu Akdeniz çevresindeki ülkelerde  yetişmekle birlikte, dünyada an önemli Hardal ihracatçısı ülke Kanada'dır. Hindistan da önemli bir üretici ve pazardır. Hardalın beyazhardal otu, siyah hardal otu, yabanî hardal olmak üzere değişik türleri vardır.
   
  Siyah hardal otu (Sinapis nigra): 1-1,5 m boyunda, bir yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Yaprakları saplıdır. Meyveleri 1-3 cm uzunlukta 2-3 mm genişlikte, sap üzerine yatık, tüysüz, hemen hemen dört köşeli, kısa sivri uçludur. Yassı ve köşeli olan meyvelerinde tohumların bulunduğu yerler şişkindir. Tohumlar kırmızımsı siyah renktedir. Bitkinin Orta Avrupa, Anadolu ve İran’da kültürü yapılır.
   

  KULLANIMI:

  Hardalın yemeklere lezzet katan bir sos olmasının yanında sağlık açısından faydaları da olduğu ispatlanmıştır. Hardal beyin aktivitelerinin harekete geçirmekte ve yağlı

  yiyeceklerin hazmını kolaylaştırmaktadır. Hardalın içindeki yağ ve acı, mide öz suyunuharekete geçirdiğinden, yağlı yiyeceklerin sindirimini rahatlatır.. Ayrıca hardal tohumunun

  içinde bulunan bir madde, hastalığa yol açan bakteri oluşumunu, buna bağlı olarakgelişebilecek gastrit ve gut rahatsızlıklarının ortaya çıkmasını engeller. Adale ağrılarında ve

  romatizmal ağrılarda, o bölgeye hardal sürülmesi de yararlı olmaktadır.Hardal tozunu burnunuza çekerseniz burun tıkanıklığını giderir. Tarçın ve hardal karışımını kullanırsanız iştah açar.

  Kabızlığa karşı önleyici ve sindirime yardımcı olur. Öksürük, bronşit gibi solunum hastalıklarına karşı şifalıdır. Zehirlenme gibi durumla

  karşılaşıldığında kusturucu özelliği bulunduğundan iyi gelir.

  Hardalın kalori, yağ ve kolesterol oranı düşüktür ve bol miktarda C vitamini içerir.
  KAYNAK. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Tarım Teknolojileri Öğrenme Materyeli


  Yabani hardal (Sinapis arvensis): 20-60 cm yüksekliğinde, memleketimizde tarla ve nadaslarda, yol kenarlarında yetişen bir tarla otudur.
   
  Brassicaceae familyasındandır. Sarı çiçekli otsu bir bitkidir. Tohumları baharat olarak kullanılır. On kadar farklı türü olmasına karşin üç ana türü genelde baharat olarak bilinir kullanılır beyaz , siyah , kırmızı hardal olarak bilinir. Kırmızı hardala aynı zamanda hint hardalı da denilir.
   
  Latince İsimleri; Siyah Hardal (Brassica nigra [L.] Koch ), Beyaz Hardal (Sinapis alba L.) Kırmızı hardal (Brassica jüncea)
   
  Hardal tozu sirke ile karıştırılmışsa continental hardal, su ile karıştırılırsa İngiliz Hardalı adı alır.
   
  Dijon hardalı
   
  Hardalın tarihçesi 3000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Asya, Yunan, eski Roma ve Mısır halkları hardalı kullanmışlardır. Hardal, lahana, turp ve şalgamında üyesi olduğu ailedendir. Kırk kadar farklı üyesi olan sarı çiçekli bu tur botanikte brassica olarak anılan türdür (genus).
   
  En ilkel şekilde hardal tohumları öğütülüp sirke ile macun kıvamına getirilerek elde edilebilir. Bu şekilde tohumun icindeki yağ ile sıvı karışıp tepkimeye girmesi sonucunda hardal acılığını alır.
   
  Hardalların en ünlülerinden birisi Dijon hardalı dır. Parisin 195 Km güneydoğusundaki bu şehirde 1856'da Jean Neigeon tarafından ünlendirilmiştir. Hardal yapımında kullanılan sirke yerine koruk suyu kullanılarak yaptiğı bu karışım daha az asidik ve tabiki daha yumuşak bir tada sahip olmuştur.
   
  1853 yılında Dijon'da Maurice Gray hardal tohumunu işlemek için yeni bir makina gelistirmiştir. Böylelikle büyük miktarlarda hadal tohumunun kolay ve ucuza işlenmesi temin edilmiştir. Dijon hardalının ünlenmesinin ikinci sebebi de Dijon topraklarının potasyum açısından oldukça zengin olmasıdır. Bugün dunya hardal tohumlarının hemen hemen tamamı Kanada'da üretilmektedir. Dijon ise Fransa'nın ünlü Bordo bölgesinde olduğunda üzüm suyu üretimini şaraba dönüştürmektedir.
   
  Antoine Poupon Gray Poupon Mustard Company'yi (Poupon Hardal Şirketi) kurmuştur. Bugün Grey Poupon dükkanı Dijon merkezinde faliyetine devam etmektedir. Burada hala otantik hardal ve hardal kapları bulunabilir. Buzdolabınin olmadığı günlerde bu özel kaplar, oda sicaklığında hardal saklamak için kullanılırmış.
   
  Üretimi
   
  Dijon hardalı, siyah veya kırmızı hardal tohumunun kabuğunun ayrılıp ve herhangi bir renklendirici veya katkı maddesi kullanılmayarak yapılır. Günümüzde koruk suyu yerine şarap, sirke veya üzüm suyu da kullanılmaktadır. Ayrıca fındık, peynir, ahududu, şampanya ile aromalandırılmış hardallar mevcuttur.

  Kahverengi Hardal Kulanım Alanları hardal sosu, turşu ve konserveler,şifalı yağlar,sağlık
Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.