x
yukari cik
ALO SİPARİŞ HATTI : 0 216 329 96 91 0 535 515 63 40
Sepetim Toplam 0 Ürün / TL
Marka Listesi
Yeni Ürünler

Pirinç Unu

Pirinç Unu
Ürün Fiyatı: 26,90 TL
Havale İle:26,36 TL (% 2 İndirimli)
Toplam Tutar:26,90 TL
Kazanacağınız Parapuan: 1345

 

PİRİNÇ UNU

Pirinç, dünyada tahıl üretiminde buğday ve mısırdan sonra üçüncü sırayı alan en önemli tahıl bitkilerinden biridir. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılmakla beraber, Asya'da insanların temel besin kaynağını oluşturur.
 
Daha çok tropikal iklimlerde, güney ve güneydoğu Asya da yaygın olarak yetiştirilir.
 
Üretilen pirincin büyük bölümü doğrudan yiyecek olarak kullanılırken ayrıca öğütülerek un ve nişastaya da dönüştürülür. Türkiye’de çoğunluklapilav, çorba, dolma ve sütlü tatlı yapımında kullanılır.

İlk olarak İ.Ö. 3.000’lerde Hindistan’da başlayan pirinç tarımı daha sonra Batıya yayılmış ve Avrupa’ya gelmesi ortaçağı bulmuştur. Türkiye’de ise 500 yıllık bir geçmişi vardır.
 
Tropik ve ılıman iklimlerde yetişen pirinç, su içinde yetiştirilen tek tahıl bitkisidir. Pirinç unu, pirincin kabuklarından ayıklanması ve öğütülerek toz haline getirilmesiyle elde edilir.
 
Dünya pirinç üretiminde ilk sırayı Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Tayland alır. ABD, Vietnam, Brezilya, Filipinler de öbür önemli üreticilerdir. Üretilen yıllık pirinç miktarı 500 milyon ton’dur.
 
Türkiye’de tahıl üretimine ayrılmış yaklaşık 14 milyon hektarlık tarım alanının 53 bin hektarında pirinç ekimi yapılır. Türkiye’de üretilen pirinçüretimi yaklaşık 165 bin ton’dur. Başlıca pirinç üretim alanları Marmara, Karadeniz ve Ege bölgelerindedir. En çok üretim yapılan iller ise başta Edirne olmak üzere, sırasıyla Çorum, Samsun, Sinop, İzmir, Manisa, Balıkesir ve Kastamonu’dur. Bazı yıllarda üretilen ürün, gereksinmemizi karşılamadığından, özellikle ABD, İtalya, Mısır, Pakistan ve Avustralya’dan azımsanmayacak miktarda pirinç ithal edilmektedir

Prinç unu Kullanım Alanları:
 
Pirinç unu, öğütülmüş kabuksuz veya esmer pirinçtir. Ekmek yapımına uygun olmamasına rağmen alerjik olmaması nedeniyle, gluten vebuğday unu ürünlerine alerjisi olanlar için alternatif bir besin kaynağıdır.
 
Pirinç unu daha çok, dondurma ve pasta sanayinde aranan bir ürünken; Prinç unu, cips, kahvaltı amaçlı tahıl ürünleri ve başka aperatif yiyecekler üretilmek üzere tabaka haline getirilebilir.
 
Pirinç unu konvansiyel ve organik olarak iki çeşittir. Geleneksel Türk tatlılarında yaygın olarak kullanılan pirinç ununun diğer bir önemli kullanım alanı bebek mamalarıdır. Nişasta oranı ve mikrobiyolojik yükü fazla olan bir tahıl ürünüdür.
 
 
Prinç unu Çölyak hastalığına karşı
 
Çölyak hastalığı olan kişilerde gluten içeren gıdalar alındığı zaman, ince bağırsaklardaki bağışıklık sistemi uyarılır ve bağırsakların iç yüzeyinde iltihap meydana gelir. Bu nedenle gluten içermeyen pirinç unuçölyak hastalarının diyetinde çok önemlidir ve glutensiz ürünlerdepirinç unu kullanımı yaygındır.
 
 
Vitamin İçeriği:
 

100 gram haşlanmış pirinç,

 •5000 mg sodyum
 •120,000 mg potasyum 
•60,000 mg kalsiyum
 •31,000 mg magnezyum
 •1.500 mg demir
 •136,000 mg fosfor
 •0,130 mg E vitamini
 •0,100 mg B1 vitamini
 •0,070 mg B2 vitamini içermektedir.
 
Saklama ve Kullanımı:

Güneş ışığı almayan serin ve kuru mekanlarda saklanmalıdır.

 pirinç unu HAVANCIZADE markasıyla Makeks Mak. Gıda San.Ltd .Şti. tarafından her türlü hijyen  ve ilgili gıda pirinç unu   kodeksi koşuları saglanarak TR -34-K-003729 İşletme Kayıt Belgesi ile üretilmiştir 

E-Bülten Aboneliği Kampanya ve fırsatları kaçırma hemen abone ol!
Copyright © 2015 Gidahammeddeleri.com Tüm hakları saklıdır.
T-Soft® e-ticaret sistemleriyle hazırlanmıştır.