sadsad x
asdasd
Sarı Keten Tohumu

SARI KETEN TOHUMU (OMEGA DEPOSU) 

            Sarı keten tohumu şifalı bitkiler arasında önemli bir yer edinmiştir. Keten tohumu içeriğindeki omega 3, omega 6 ve omega 9 vitaminleri sayesinde bir balık kadar vitamin sağlamaktadır. Sarı keten tohumu sağlık açısından önemli ve kullanılması tavsiye edilen bir üründür. Sarı keten tohumu içerdiği omega vitaminleri sayesinde birçok faydaya sahiptir ve bazı sağlık problemlerinin çözümünde etkilidir.

SARI KETEN TOHUMU FAYDALARI 

            Sarı keten tohumunun kullanımı sindirim problemi yaşayanlar ve kabızlık şikâyeti çekenler için çok faydalı bir bitkidir. Yine içerdiği omega maddeleri sayesinde sarı keten tohumunda balıktan alınabilecek vitaminlerin nerede ise tamamı bulunmaktadır. Kalp ve damar sağlığı için uzmanlar sarı keten tohumu bitkisini önermektedir. Yine bilim adamları tarafından yapılan çalışmalarda kanser hastalığına karşı vücudu koruyucu etkisinin olduğu tespit edilmiştir.

            Keten tohumunun menapoz döneminde olan kadınlar tarafından tüketildiğinde ateş basma gibi durumları yarı yarıya azalttığı tespit edilmiştir. Keten tohumu diyet yapanlar içinde kullanımı çok sağlıklı olan bir üründür. Keten tohumu kan şekerini dengede tutar ve yarattığı tokluk hissi sayesinde diyet yapanın kendini daha tok hissetmesini ve daha az yemesini sağlar. Keten tohumunun diyet yapanlar için bir diğer faydası ise bağırsak sistemlerini çalıştırmayı hızlandırmasıdır. 

KETEN TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİ

            Beslenme, diyet ve sağlık gibi insan sağlığının temelini oluşturan unsurlara faydasının saymakla bitmediği keten tohumunun tüketimi konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Keten tohumunun hamile bayanlarda ve küçük çocuklarda kullanılmaması gerekir. Küçük çocuklara verilmesi gereken durumlarda dahi çok az miktarlarda kullanılmalıdır. 

            Keten tohumu sağlık açısından çok faydalı olmasına karşın kullanım kuralları bilinmediği takdirde sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Keten tohumu çiğnenerek, öğütülerek ya da ezilerek kullanılmalıdır. Sarı keten tohumları çekilmiş olarak tüketilmemelidir. Beslenme konusunda faydalı olması keten tohumunu dikkatli ve bilinçli kullanmaya bağlıdır.

SARI KETEN TOHUMU ETKİLERİ

            Sarı keten tohumunu hamile ve emzikli kadınlar ile küçük çocukların kullanmaması tavsiye edilmektedir. Göğüs kanseri ya da prostat kanseri şüphesi altında bulunanlar ya da bu hastalıkları geçirmekte olanlar sarı keten tohumu tüketmemelidir. Vitamin deposu olan sarı keten tohumunu bilinçli kullanmak fayda sağlayacaktır.

 Keten Tohumu Hakkında Önemli Gerçekler

Geçen gün uzun zamandır kullanılmayı bekleyen keten tohumu kutusuna bakıp kendime kızmıştım, ne kadar ihmalciyim bu konuda diye. İyi ki ihmal etmişim, yoksa kuş yemi niteliğindeki keten tohumu yiyecekmişim. Bu bilgiye bende şaşırdım ama ciddi bir kaynaktan alınan bilgiye göre, gerçek keten tohumu hafif sarı renkli olurmuş ve az bulunurmuş. Tüm Aktarlar Baharatçılar ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Derneği Başkanı Ayhan Ercan'dan gelmiş bu açıklama. "Ülkemizde yaklaşık dört yıldır, omega 3 yönünden zengin sarı keten tohumu yerine, kuş yemi olarak bilinen standart keten tohumu satılıyor.Yani sağlık için keten tohumu alanların çoğu aslında kuş yemi yiyor. Çünkü hastalıklara karşı koruyucu özellikte olan keten tohumu türü sarı renktedir ve az bulunur." Demiş(1)

Hadi kuş yemi yedik diyelim, kuşlara bir şey olmuyor, insana da olmayabilir diyelim de. Durup dururken gereksiz bir besini yararlı olacak yanılgısı ile neden yiyelim!.

Keten tohumunun tane hali değil de, yağı ve öğütülmüşü de ciddi sıkıntı yaratabiliyormuş. Yazılan kaynaklar da kanser önleyici amaçla kullanırken direk kansere neden olan etki de yaratılabiliyor diyor ama bu denli vahim de düşünmek istemiyorum. Çünkü keten tohumunun olduğu gibi, yediğimiz bir çok besinin de yanlış hazırlandığı durumlarda kanser riski olabiliyor. En basiti uygun şekilde kullanılmayan sıvı yağların da kanserojen etkisi olduğunu günümüzde herkes biliyor artık.

Keten tohumu yağının kanserojen etki yaratabileceğini de belirten kişi, kanser önleyici çalışmalarla adını duyurmuş olan, Alman bilim insanı Dr. Joanna Budwig olmuş(1). "Keten tohumu ve özellikle yağı mutlaka taze tüketilmeli, dondurucu ya da buzdolabında - 7 derecede muhafaza edilmeli, soğuk zincirle dağıtılmalı. Aksi takdirde çabuk bozulur ve içinde, tüketildiğinde kansere yol açabilecek zararlı maddeler üremeye başlar!" Bu açıklamayı duyunca da ürkmemek olanaksız çünkü, bizde satılan ürünlerin soğuk zincir kuralına uyulmadan satılıyor ki!.

Keten tohumu hakkında bilinmesi gereken en önemli gerçekte bazı hastalık durumlarında ciddi sıkıntı yaratabilmesi. Örneğin prostat kanseri olan kişilerde, keten tohumu içerdiği yüksek östrojen nedeniyle tümörlerin hızla büyümesine neden olabiliyormuş. Aslında keten tohumunun içerdiği ALA (alfalinolenic asit) maddesi ile tümör başlatan maddeleri engellediği, bağışıklık fonksiyonunu ve hücresel oksijen kullanımını güçlendirdiği ve bu şekilde de tümörlerin erimesine yardımcı olduğu bilgilerine de ulaşıyoruz(2). Bu iki farklı etki nedeniyle, keten tohumunu bir ilaç gibi düşünmeli, gelişigüzel kullanmamalıyız.

Gerçek keten tohumu ve soğuk zincire uyarak saklanmış keten tohumu yağını bulduğunu takdirde Dr. Joanna Budwig’in verdiği diet sayesinde güçlü bir bünyeye sahip olabileceğiniz belirtilmiş(3). Bu diete göre;

Blendirinize aşağıdaki maddeleri koyun:  1 bardak organic(kimyasal katkı bulunmayan) ev peyniri(az yağlı, çok sert olmayan, en iyisi evde kendinizin yaptığı ) veya ev yoğurdu 2-5 çorba kaşığı keten tohumu yağı 1-3 çorba kaşığı taze öğütülmüş keten tohumu Kitleyi yumuşatmak için yeteri miktar su Küçük bir arnavut biberi İsteğe bağlı:  Az bir miktar sarmısak Az bir miktar kırmızı biber

Bu karışımı blendırda çok yumuşak oluncaya kadar karıştırın Hergün isteğinize uygun bir miktarı yemeye devam edin.

 

Milliyet Blog dan alıntılanmıştır.

Whatsapp Destek Hattı x İletişime geçmek için hemen tıklayınız Tıklayınız
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.